خبرهای ویژه

» اخبار آذربایجان غربی » آغاز مبارزه با آفت سن غلات در آذربایجان غربی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ - ۶:۲۱

 کد خبر: 14390
 18 بازدید

آغاز مبارزه با آفت سن غلات در آذربایجان غربی

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از آغاز مبارزه با آفت سن غلات در استان خبر داد.

جعفر وحدت بیان کرد: پیش بینی می‌شود، مبارزه با آفت سن مادری و پوره در بیش از ۱۲۰ هزار هکتار از مزارع غلات استان انجام شود، چرا که در صورت عدم مبارزه به هنگام با آفت سن خسارت کمی و کیفی معنی داری به محصول وارد می‌شود.

 

وی افزود: با توجه به بازدید‌های مستمر میدانی از اماکن زمستان گذران و روند ریزش سن مادری، اولین ریزش در ۱۵ فروردین از شهرستان سردشت و به تدریج با توجه به شرایط اب و هوایی از سایر شهرستان‌های استان گزارش شده است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: پایش و بررسی مزرعه‌ای مرتبا توسط کارشناسان مربوطه انجام شده و در حال انجام است و مزارعی که در حد نرم مبارزه باشند زارعین گندم کار با راهنمایی کارشناسان اقدام به مبارزه شیمیایی می‌کنند.

وحدت خاطرنشان کرد: تا کنون مبارزه شیمیایی علیه این آفت در بیش از ۵ هزار هکتار از مزارع غلات استان صورت گرفته که بیشترین سطح مربوط به شهرستان بوکان است.

 

وی اضافه کرد: همچنین مبارزه با علف‌های هرز غلات در بیش از ۳۵ هزار هکتار از مزارع صورت گرفته و پیش بینی می‌شود به بیش از ۱۶۵ هزار هکتار برسد.

 

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان اظهار داشت: بارندگی‌های بهاره و رگبار‌های فصلی و رطوبت بالا در مزارع نیاز به پیشگیری و کنترل بیماری‌های غلات را افزایش می‌دهد، لذا به زارعین توصیه می‌شود، قبل از شیوع هر گونه بیماری در مزارع غلات حداقل یک نوبت نسبت به سمپاشی بویژه در مزارع آبی اقدم کنند.

 

وحدت ادامه داد: با توجه به محدودیت زمانی در اسرع وقت با علف‌های مزارع گندم و جو اقدام شود، با توجه به ریزش سن مادری نیز به محض رسیدن به نرم مبارزه اقدام به سمپاشی نمایند.

 

وی یاد آور شد: در کلیه عملیات سمپاشی رعایت اصول مبارزه و اصول سمپاشی ضروری است، رعایت استفاده از سموم توصیه شده برابر در مصرفی اعلامی از سوی سازمان حفظ نباتات برابر مصوبه هیات نظارت بر سموم کشور الزامی بوده تا علاوه بر کسب نتایج مطلوب استاندارد‌های تولید نیز رعایت گردد.


برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : اخبار آذربایجان غربی

دیدگاه بسته شده است.