خبرهای ویژه

» اخبار آذربایجان غربی » آغاز مرحله اول رهاسازی از ۴ سد آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۰۵ - ۸:۵۱

 کد خبر: 13572
 36 بازدید

آغاز مرحله اول رهاسازی از ۴ سد آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه

مدیردفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: مرحله اول رهاسازی به میزان ۲۷۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه آغاز شد.

فرهاد سرخوش با اشاره به ابلاغیه وزارت نیرو مبنی بر رهاسازی ۷۳۱ میلیون مترمکعب از سدهای حوزه آبریز به سمت دریاچه ارومیه بیان کرد: مرحله اول رهاسازی از امروز ۵ اسفند ماه آغاز شده و مقرر شده تا ۱۹۴.۵میلیون مترمکعب از سد شهید کاظمی بوکان، ۳۰ میلیون مترمکعب از سد شهرچای ، ۴۰ میلیون مترمکعب از سد مهاباد و ۶ میلیون مترمکعب از سد زولا سلماس به سمت دریاچه ارومیه انجام شود.

 

وی با بیان اینکه بعد از اتمام مرحله اول رهاسازی ، مراحل بعدی نیز انجام می شود، افزود: طبق گزارش امروز ۶۱.۲۰ مترمکعب بر ثانیه میزان ورودی به پیکره اصلی دریاچه ارومیه است.

 

مدیردفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه تراز فعلی دریاچه ارومیه با افزایش ۵۹ سانتیمتری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲۷۱.۴۰ متر است، تصریح کرد: وسعت دریاچه ارومیه ۲۸۹۶ کیلومتر مربع است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۵۳۹ کیلومتری را نشان می دهد.

 

سرخوش اظهار کرد: دریاچه در حال حاضر ۳ میلیارد و ۷۲۰ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱.۵ میلیارد مترمکعب را شاهد هستیم.

 

وی با بیان اینکه امسال رهاسازی ها به سمت دریاچه باتوجه به تاخیر در ابلاغ منابع و مصارف آب، دیرتر آغاز شد، اظهار کرد: با رهاسازی رواناب ها به سمت دریاچه و حجم بارشهای اخیر حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته بهبود خواهد یافت.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اخبار آذربایجان غربی

دیدگاه بسته شده است.