خبرهای ویژه

» اخبار آذربایجان غربی » سمندرهای آذربایجانی و کردستانی در معرض انقراض قرار دارند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ - ۱۰:۳۰

 کد خبر: 15650
 17 بازدید

سمندرهای آذربایجانی و کردستانی در معرض انقراض قرار دارند

رئیس اداره حیات وحش محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: سمندرهای آذربایجانی و کردستانی در معرض انقراض قرار گرفتند.

امید یوسفی با اشاره به اینکه ۳۵۰ سمندر کردستانی و ۸۰ حلقه سمندر آذربایجانی در زیستگاه‌های مربوطه شمارش شده است، اظهار داشت: در مجموع ۴۳۰ حلقه سمندر در دو مرحله با حضور ۱۵ نفر از کارشناسان شمارش شد.

وی با اشاره به اینکه این‌گونه از سمندرها در حال انقراض قرار گرفته‌اند، افزود: سمندرهای آذربایجانی و کردستانی به دلیل حساس بودن به شرایط محیطی همواره با آسیب‌های بسیار جزیی و آلودگی بسیار کم منابع آبی از بین می‌روند.

رییس اداره حیات وحش محیط زیست آذربایجان‌غربی تصریح کرد: در سال‌های گذشته به دلیل خشک شدن چشمه‌ها و تغییر کاربری و شکار آن‌ها توسط پرندگان و مار‌ها این گونه نادر، بسیاری از زیستگاه‌های خود را از دست داده و در شمار گونه‌های در حال انقراض قرار گرفته است.

وی  با اشاره به زیستگاه این گونه از سمندرها اظهار داشت: در این سرشماری، ۱۵۰ حلقه سمندر کردستانی در زیستگاه سارده‌کوهستان بوکان، ۱۰۰ حلقه در زیستگاه قلات‌شای مهاباد، ۵۰ حلقه در پردانان پیرانشهر و ۵۰ حلقه در خرپاپ سردشت شمارش شد.

یوسفی تصریح کرد: زیستگاه سمندر آذربایجانی در زیستگاه تالجار اشنویه زیست می‌کند که در این سرشماری ۸۰ حلقه شمارش شد.

وی عنوان کرد: سرشماری سمندر‌ها در دو مرحله در زیستگاه‌های آن انجام می‌شود و در این راستا در مرحله نخست سمندر‌های مشاهده شده علامت‌گذاری شده و در مرحله دوم سمندر‌هایی که مشاهده می‌شود از نظر علامت‌گذاری مورد پایش قرار می‌گیرد تا آمار دقیق‌تری از تعداد سمندر‌ها در آن زیستگاه به دست بیاید.

انتهای پیام


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اخبار آذربایجان غربی

دیدگاه بسته شده است.