تاریخ : شنبه, ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱ 14 رجب 1444 Saturday, 4 February , 2023

تشکیل بانک اطلاعات جامع بخش کشاورزی آذربایجان غربی

  • کد خبر : 14372
  • 30 فروردین 1399 - 7:19
تشکیل بانک اطلاعات جامع بخش کشاورزی آذربایجان غربی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تشکیل بانک اطلاعات جامع بخش کشاورزی از مهمترین برنامه‌های بخش کشاورزی استان در سالجاری است.

رسول جلیلی با بیان اینکه به‌کارگیری روش‌های علمی و پژوهشی با توسعه آموزش و ترویج در بستر تولید برای ارتقای بهره‌وری و راندمان تولید در کنار حفظ منابع پایه و توسعه صادرات با مشارکت در احیای دریاچه ارومیه از مهمترین دلایل تشکیل این بانک اطلاعاتی است.اظهار داشت: در این راستا در بیش از ۶۴۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان طرح کاداستر انجام شده است.

 

وی با اشاره به اینکه با اجرای ۳۵۵ هزار هکتاری باقی مانده اراضی تمامی یک میلیون هکتار اراضی قابل کشت استان تحت پوشش سامانه جامع اطلاعاتی بخش کشاورزی قرار می‌گیرد.افزود: در این راستا سیاست‌های لازم با ۱۲۹ اقدام اساسی برای تحقق این برنامه تدوین شده که اجرای این برنامه عملیاتی در سال جاری در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی قرار دارد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اعلام اینکه هم اکنون طرح کاداستر در سراسر استان برای آمایش سرزمینی و جمع‌آوری دقیق اطلاعات پایه و ضروری بخش کشاورزی جهت برنامه‌ریزی علمی در بخش کشاورزی در حال اجرا است تصریح کرد: اعمال مدیریت جامع در حوزه بخش کشاورزی از تولید تا مصرف و تدوین الگوی کشت جزو راهبردهای بلند مدت توسعه بخش کشاورزی استان است که با تهیه نقشه کاداستر کل اراضی کشاورزی استان می‌توان این اهداف را محقق کرد.

 

جلیلی، مدیریت علمی در بخش کشاورزی با استفاده از اطلاعات و داده‌های کشاورزی استان را از مهم‌ترین خصوصیات این برنامه عملیاتی برشمرد و گفت: خرده مالکی و نبود آمار و اطلاعات پایه از مهمترین مشکلات بخش کشاورزی استان است که طرح کاداستر می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

 

وی خاطرنشان کرد: باید به منظور برنامه‌ریزی بهتر و تدوین الگوی کشت، بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت کشاورزی استان، تعداد قطعات زمین، مالکان، موقعیت جغرافیایی و نوع کودهای مصرفی و اطلاعات توصیفی و مکانی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید گردآوری و تهیه شود.

انتهای پیام

 

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=14372

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.