تاریخ : شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۴۰۲ 15 ذو القعدة 1444 Saturday, 3 June , 2023

خوی قطب تولید تخمه های آجیلی کشور است

  • کد خبر : 16377
  • 13 شهریور 1399 - 18:12
خوی قطب تولید تخمه های آجیلی کشور است
مدیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه خوی قطب تولید تخمه های آجیلی کشوراست، گفت: پس از برداشت تخمه های آجیلی آفتابگردان و کدو از 28 هزار هکتار از مزارع خوی پیش بینی می شود بیش از 38 هزار تن محصول برداشت شود.

امینی اظهار داشت: برداشت محصول تخمه های آجیلی آفتابگردان و کدوی از مزارع شهرستان خوی قطب تولید تخمه های آجیلی کشورخوی قطب اول تولید این محصولات در کشور آغاز شد.

وی تصریح کرد: امسال در ۲۸ هزارهکتار از مزارع کشاورزی شهرستان خوی این دو محصول کشت شده است که از این مقدار بیش از۱۵ هزار هکتار تخمه آفتابگردان آجیلی و ۱۳ هزار هکتار کدوی آجیلی است.

این مسوول افزود: امسال بیش از ۳۸ هزار تن محصول از مزارع تخمه های آجیل آفتابگردان و کدو برداشت شود.

امینی شمشیری، پسته ای، دور سفید و بادامی را از جمله ارقام کشت شده افتابگردان و کدو در خوی اعلام و اضافه کرد: در شهرستان خوی بیش از ۱۵ هزار خانوار با کاشت این محصولات امرا معاش می کنند.

وی ارزش تولید این محصولات در شهرستان خوی را امسال یک هزار و ۱۰۰میلیارد تومان دانست و گفت: تنها بازار بورس این محصولات در کشورمان با ۳۰۰ غرفه و ۱۰۰ واحد فراوری و بوجاری با اشتغالزایی به ۳ هزار نفر بصورت مستقیم در شهرستان خوی فعال است.

مدیر جهاد کشاورزی خوی اعلام کرد: در کاشت، داشت و برداشت این محصولات خانواده نقش محوری دارد و هزینه تولید را پایین می آورد.

وی گفت: در ایام برداشت محصول مهمترین دغدغه کشاورزان قیمت مناسب محصول و بازگشت سرمایه است که تحت تاثیر صادرات این محصولات قرار می گیرد و واردات تخمه های بی کیفیت خارجی هم بازار این محصولات را تحت تاثیر قرار می دهد.

امینی افزود:شهرستان خوی با تولید ۴۰ درصد تخمه های آجیلی آفتابگردان و کدو قطب اول تولید این محصولات در کشور است.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=16377

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.