تاریخ : جمعه, ۳ تیر , ۱۴۰۱ 25 ذو القعدة 1443 Friday, 24 June , 2022

مدیریت پسماند نیازمند مشارکت همه دستگاه ها است

  • کد خبر : 16536
  • 23 شهریور 1399 - 9:56
مدیریت پسماند نیازمند مشارکت همه دستگاه ها است
شهردار ارومیه گفت: جهت مدیریت پسماند به عنوان یک رسالت برای مدیریت شهری به مشارکت همه دستگاه ها نیاز است.

محمد حضرت پور در جمع خبرنگاران بیان کرد: وجود زباله‌های شهری از تهدیدات بزرگ زیست محیطی بوده که در صورت عدم مدیریت آن در کوتاه مدت اثرات بسیار زیان آوری برای محیط زیست رقم می زند.

وی افزود: ۹۸ درصد شهر‌ها و روستا‌های کشور با مقوله‌ای به نام مدیریت پسماند به ویژه پسماند‌های خانگی دسته و پنجه نرم می‌کنند؛ پسماند‌هایی که منجر به بروز مشکلاتی برای محیط زیست و هم برای نسل‌های کنونی و آینده می‌شود.

شهردار ارومیه در ادامه با اشاره به یکی از مشکلات اهالی ساکن در اطراف سایت نازلو محل دفن زباله‌های شهری نسبت به انتشار گاز متان و بوی نامطبوع آن، تصریح کرد: شهرداری ارومیه مکلف است برابر حکم مرجع قضایی و به دور ازهیاهو‌های سیاسی به وظیفه خود در برابر این موضوع عمل کند.

حضرت پور خاطرنشان کرد: ۹۸ درصد زباله‌های کشور بصورت دفنی مهار شده که این زباله‌های دفنی با گذر زمان منجر به تولید گاز متان می‌کنند که این گاز متان حاصله و بوی آن منجر آزاردگی ساکنان روستا‌های اطراف می‌شود.

وی اظهار داشت: شیرابه‌های زباله و گاز متان منتشره از زباله‌های دفنی از جمله تهدیدات زیست محیطی است، اما گاز متان برای مردم خطرناک نیست فقط بوی نامطبوع آن اذیت کننده است.

شهردار ارومیه با بیان اینکه ۲۵ درصد از ۶۰۰ تن زباله تولیدی در شهرستان ارومیه را شیرابه تشکیل می‌دهد، بیان کرد: شیرابه تولیدی به عنوان یک تهدید زیست محیطی است چرا که غلظت آلایندگی آن به مراتب از فاضلاب شهری زیادتر است.

حضرت پور با اشاره به مقوله تفکیک زباله از مبدا، عنوان کرد: در حال حاضر ۲۵ درصد زباله‌های شهری و نه روستایی از مبداء تفکیک می‌شوند که در صورت تفکیک به راحتی می‌توان پسماند را مدیریت کرد.

وی ادامه داد: شیرابه تولیدی از زباله‌ها با گذر زمان به آب‌های زیر زمینی نفوذ می‌کند و منجر به آلودگی آب‌های زراعی کشاورزان می‌شود، اما شهرداری ارومیه با ایجا استخر‌های متعدد در محل دفن نازلو بدلیل مساحت زیاد آن این مهم را مدیریت کرده و نگذاشته که شیرابه‌ها به آب‌های زیر زمینی نفوذ کند، اما هر لحظه امکان ورود است.

حضرت پور با بیان اینکه شهرداری‌ها به تنهایی قادر به مدیریت پسماند نیستند، اظهار کرد: شهرداری توان لازم برای مدیریت پسماند را ندارد و با وفاق و توان جمعی مقوله مهم پسماند را مدیریت کرد.

شهردار ارومیه افزود: جهت مدیریت پسماند به عنوان یک رسالت برای مدیریت شهری به مشارکت همه دستگاه ها، چون استانداری فرمانداری، محیط زیست و سازمان مدیریت نیاز است همچنین نمایندگان مردم در مجلس قانونی را وضع کنند که دولت به مدیریت پسماند به عنوان یک ضرورت به مانند پروژه‌های عمرانی، چون ساخت راه نگاه کنند و برای آن اعتبار تخصیص دهد.

وی عقد قرارداد به مبلغ ۸۰ میلیارد تومان با موسسه عاشورا برای احداث استخر محلی برای جمع آوری شیرابه و هدایت و تصفیه آن، پوشش ۶۰ سانتی سایت نازلو با خاک، ایجاد راه دسترسی در محل دفن برای هدایت شیرابه به استخر‌ها، احداث دیوار چهار متری برای لوله گذاری جهت هدایت شیرابه، ایجاد کانال برای ساماندهی آب‌های سطحی از ارتفاعات اطراف سایت و استفاده از گاز ازون برای بی خطر سازی شیرابه از جمله اقدامات شهرداری در سایت نازلو طی سال جاری عنوان کرد.

شهردار ارومیه با بیان اینکه به مبلغ ۸۰ میلیارد تومان با موسسه عاشورا برای مدیریت شیرابه‌های تولیدی عقد قرارداد شده است، اظهار کرد: جهت مدیریت شیرابه‌ها وعدم نفوذ آن به آب‌های زیر زمینی، استخر بزرگی احداث شده که شیرابه‌ها در این استخر تصفیه و به عنوان آب زراعی به مراکز پایین دست هدایت و اینکه از آب ان‌ها برای آبیاری درختان سرو خزنده که در سایت نازلو جهت پوشش محل کاشته می‌شوند و مانع از انتشار گاز متان خواهند شد، استفاده می‌شود.

حضرت پور با بیان اینکه محل سایت نازلو با خاک ۶۰ سانتی متر پوشش و سپس ۲۰ سانتی متر شن ریزی می‌شود، بیان کرد: در حال حاضر ۲۶۰ دستگاه ماشین آلات شهرداری در محل سایت برای انجام عملیات پوشش در حال فعالیت است و فضای سایت نیز پس از دفن زباله‌ها با درختچه‌های سرو خزنده پوشش گیاهی داده می‌شود.

وی استفاده از گاز ازون را یکی دیگر از راهکار‌های رهایی از شیرابه‌های پسماند‌ها عنوان کرد و گفت: در این روش شیرابه از طریق گاز ازون بی خطر شده و گاز ازون غلظت‌های موجود در شیرابه را ته نشین می‌کند.

شهردار ارومیه ابرازامیداوری کرد: که اقدامات عمرانی در سایت نازلو و اتمام آن تا یک ماه آینده رضایمتندی اهالی ساکن اطراف محل سایت نازلو و دور ماندن از آسیب‌های زیست محیطی را رقم بزند.

حضرت پور با اشاره به انتقال محل دفن زباله سایت نازلو، بیان کرد: امکان جابه جایی محل دفن برابر مطالعات مشاوران در طرح آمایش سرزمینی وجود ندارد و کلید اساسی در این مهم تنها مدیریت پسماند است که با جابه جایی‌  هم اگر مدیریت درست انجام نشود همچنان با مشکلات دسته و پنجه نرم خواهیم کرد.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=16536

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.