تاریخ : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳ 21 ذو القعدة 1445 Tuesday, 28 May , 2024

کاهش بارندگی احتمال افزایش جمعیت آفت سن غلات در مزارع آذربایجان غربی را تقویت می کند

  • کد خبر : 12615
  • 16 دی 1398 - 8:20
کاهش بارندگی احتمال افزایش جمعیت آفت سن غلات در مزارع آذربایجان غربی را تقویت می کند
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: با توجه به کاهش بارندگی ها در سال زراعی جاری احتمال افزایش جمعیت آفات نسبت به سال گذشته بیشتر است و درسال زراعی 98- 97 ، در بیش از 92 هزار هکتاراز مزارع غلات استان ، مبارزه شیمیایی بر علیه آفت سن انجام گرفته است.

جعفر وحدت با اشاره به شرایط اقلیمی و کاهش بارندگی ها در سال زراعی جاری بیان کرد:  احتمال افزایش جمعیت آفات نسبت به سال گذشته بیشتر است و پیش بینی می شود در صورت تدوام شرایط اقلیمی فعلی، در بیش از ۱۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو استان مبارزه شیمیایی با افت سن غلات صورت گیرد.

 

وی افزود: برنامه ریزی لازم به منظور برگزاری کلاس های آموزشی برای زارعین انجام شده است ودرحال برگزاری است و همچنین مقرر شده ۳ کارگاه اموزشی منطقه ای در شمال ، مرکز و جنوب استان برگزار شود.

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی اظهار داشت: مبارزه به موقع با عوامل خسارتزای گندم اعم از علفهای هرز، آفات و بیماریها و رعایت مسائل مربوط به تغذیه سبب ارتقای کیفیت گندم می‌شود.

 

وحدت درباره اقدامات انجام شده برای کنترل شیوع این آفت خاطر نشان کرد: برگزاری کلاس های آموزشی برای کشاورزان و کارشناسان ، کاهش سمپاشی های بی رویه با رویکرد حفاظت از محیط زیست ، استفاده از سموم کم خطر به جای سموم پر خطر ، رعایت اصول مبارزه شیمیایی با استفاده از سمپاش های مناسب ، کالبیراسیون سمپاشها و اطلاع رسانی و پیش آگاهی مناسب از اهم برنامه های مدیریت حفظ نباتات در سال زراعی جاری است .

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=12615

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.