تاریخ : سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ 18 شعبان 1445 Tuesday, 27 February , 2024

باقیمانده سموم برنج کشور در آذربایجان‌غربی مورد آنالیز قرار گرفت

  • کد خبر : 12962
  • 03 بهمن 1398 - 8:15
باقیمانده سموم برنج کشور در آذربایجان‌غربی مورد آنالیز قرار گرفت
مرکز خدمات تخصصی جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی با همکاری موسسه تحقیقات برنج کشور در زمینه آنالیز باقیمانده برخی سموم مصرفی در شالیزارهای برنج همکاری تخصصی و پژوهشی دارد.

رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی در نشستی تخصصی بیان کرد: این واحد ۱۹۲ آزمون از جمله آزمون‌های فلزات سنگین جیوه، سرب، کادمیم و آرسنیک را از ابتدای سال تاکنون مورد آنالیز قرار داده‌است.

 

«امین رستم زاده» افزود: این آزمون‌ها در راستای پایش باقیمانده سموم مورد نظر و فلزات سنگین مدنظر در منابع آبی به منظور ارزیابی سلامت محصولات تولیدی انجام می‌گیرد.

 

وی با اشاره به لزوم استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی بروز و فوق‌تخصصی برای انجام آزمون‌هایی با دقت بالا، تصریح کرد: انجام آزمون‌های تخصصی و دقیق سموم کشاورزی و فلزات سنگین در مقادیر جزئی به دستگاه HPLC و جذب اتمی کوره نیاز دارد که مرکز خدمات تخصصی جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی از این تجهیزات برخوردار است.

 

رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی خاطر نشان کرد: این مرکز پژوهشی آزمایشگاهی و گروه‌های پژوهشی با تکیه بر توانایی بالای متخصصان و تجربه رزومه‌ای هیات علمی خود در ارایه روش‌های نوین در آنالیز قادر به دستیابی مقادیر بسیار پایین آزمون‌های مذکور در مقادیر کمتر از میکروگرم در لیتر و تخصصی‌تر از آن می‌باشد.

 

رستم زاده اذعان داشت: به منظور توانایی انجام آزمون‌های مذکور ۲ رکن اصلی تجهیزات تخصصی کروماتوگرافی مایع با دتکتور DAD، دستگاه جذب اتمی کوره و نیروهای متخصص با دانش علمی بالا به منظور انجام آزمون و شناسایی مقادیر در مقیاس کمتر از میکرو گرم در لیتر مورد نیاز است که همه این موارد در جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی به خوبی با هم تلفیق شده‌است.

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=12962

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.