تاریخ : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ 16 ذو الحجة 1445 Saturday, 22 June , 2024

مرمت۶۰ قلم از اشیاء تاریخی موزه های آذربایجان غربی

  • کد خبر : 13132
  • 12 بهمن 1398 - 7:53
مرمت۶۰ قلم از اشیاء تاریخی موزه های آذربایجان غربی
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: امسال مرمت ۷۵ قلم اشیای فرهنگی، تاریخی در استان انجام شده است. و پیش بینی می شود حدود ۶۰ قلم از اشیا تاریخی موزه های استان مورد مرمت قرار گیرد.

جلیل جباری با بیان اینکه آذربایجان غربی دارای ۱۱ موزه تحت پوشش این اداره کل و ۳ موزه مشارکتی است، اظهار کرد: طی سال جاری ۷۵ قلم از اشیای  فرهنگی و تاریخی موزه های استان اعم از اشیای سفالی، فلزی، و نسخ خطی مرمت شده است که با توجه به تخصیص اعتبارات، پیش بینی می شود حدود ۶۰ قلم از اشیا موزه های باستان شناسی و مردم شناسی و کاخ موزه باغچه جوق و موزه مهاباد شامل اشیای سفالین و فلزی و شیشه مورد مرمت قرار گیرد.

 

وی افزود: ایجاد موزه‌های جدید اعم از قاجار، موزه مفاخراستان، طب، بانک مسکن و مدرسه از دیگر اقدامات در دست این اداره کل است

 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی با بیان اینکه بالغ بر ۱۶۴۰ اثر استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است،تصریح کرد: ۶ اثر ثبتی غیرمنقول، ۴ اثر میراث ناملموس و یک اثر طبیعی طی سال جاری ثبت شده است همچنین ارسال ۱۵ پرونده غیر منقول، ارسال ۲ پرونده میراث ناملموس، ارسال ۴ پرونده اثرطبیعی و ارسال ۵ پرونده منقول از برنامه های در دست اقدام در حوزه ثبت طی سال جاری است.

 

جباری خاطر نشان کرد: پروژه های بازسازی و ایجاد حجرات مسجد مذکور با تهیه نقشه های اجرایی و پس از تصویب اعتبار ۲ میلیارد تومانی از منابع سفر و تداوم بررسی باستان شناسی در راستای دست یابی به هویتهای تاریخی و فرهنگی شهر اجرا می شود.

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=13132

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.