تاریخ : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ 16 ذو الحجة 1445 Saturday, 22 June , 2024

افزایش ۳۰ درصدی هزینه خرید برق از دارندگان مولدهای خورشیدی

  • کد خبر : 14749
  • 30 اردیبهشت 1399 - 11:10
افزایش ۳۰ درصدی هزینه خرید برق از دارندگان مولدهای خورشیدی
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی در خصوص خرید برق از مولدهای خورشیدی گفت : خرید برق از مولدهای خورشیدی مختص مشترکین دو تغییر اساسی داشته و به شرکت های توزیع نیروی برق ابلاغ شده است.

اکبر حسن بکلو بیان کرد: این تغییرات شامل افزایش ۳۰ درصدی هزینه خرید برق از دارندگان مولدهای خورشیدی و همچنین افزایش مجوز نصب مولد خورشیدی از میزان قدرت انشعاب به دو برابر قدرت انشعاب تا سقف ۱۰۰ کیلوات است. به عبارت دیگر اگر مشترکی دارای ۵ کیلووات انشعاب برق باشد در بخشنامه قبلی جهت تولید برق و فروش آن به دولت به اندازه انشعاب یعنی ۵ کیلووات می توانست سیستم خورشیدی نصب کند با بخشنامه جدید می تواند دو برابر انشعاب و به میزان ۱۰ کیلووات سیستم خورشیدی نصب نماید ولی همچنان سقف نصب سیستم خورشیدی برای مشترکین برق تا ۱۰۰ کیلووات پابرجا می باشد.

وی افزود: پیش از این نرخ خرید هر کیلووات ساعت انرژی تولیدی با مولدهای خورشیدی زیر ۲۰ کیلووات به میزان ۸۰۰۰ ریال بود که این مبلغ با بخشنامه جدید به میزان ۱۰ هزار و ۴۰۰ ریال افزایش پیدا کرد، همچنین مبلغ خرید هر کیلووات ساعت انرژی تولیدی با مولدهای بالای ۲۰ کیلووات تا ۱۰۰ کیلووات نیز از مبلغ ۷ هزار ریال به ۹ هزار و ۱۰۰ ریال افزایش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی تصریح کرد: افزایش ۳۰ درصدی هزینه خرید برق تولیدی از مشترکین باعث شده بازگشت سرمایه از ۵ سال به ۳.۵ سال کاهش پیدا کند که نشان از هزینه اقتصادی سرمایه گذاری در این حوزه است.

حسن بکلو تصریح کرد: در سال جدید سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران (ساتبا) دستورالعمل نصب مولدهای خورشیدی با استفاده از انشعاب عمومی آپارتمان ها را ابلاغ کرد که از این پس ساکنین آپارتمان‌ها نیز می توانند با استفاده از امتیاز انشعاب عمومی ساختمان نسبت به نصب مولد خورشیدی در پشت بام آپارتمان اقدام و تمامی ساکنان آن از منافع حاصل از فروش برق آن بهره برداری کنند.

وی ادامه داد: با حضور افراد متخصص و دغدغه مند در سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران مسلماً روند توسعه انرژی های تجدیدپذیر سیر صعودی در کشور خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی اظهار داشت: امید است با همکاری سازمانها و ادارات مرتبط و سازمان ساتبا، بستر سرمایه گذاری واقعی در این حوزه فراهم شده و جایگاه استان از نظر سرمایه گذاری در این بخش بهبود یافته و شاهد جهش تولید برق در استان از انرژی های تجدیدپذیر خصوصاً انرژی خورشیدی با توجه به پتانسیل بسیار خوب استان باشیم.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=14749

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.