تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ 15 محرم 1446 Sunday, 21 July , 2024

اجرای طرح توسعه زنجیره ارزشی گیاهان دارویی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

  • کد خبر : 15543
  • 20 تیر 1399 - 12:27
اجرای طرح توسعه زنجیره ارزشی گیاهان دارویی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: طرح توسعه زنجیره ارزشی گیاهان دارویی در قالب آزمایشی آموزشی ترویجی در ۱۱ هکتار اجرا می‌شود.

فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه، طرح توسعه زنجیره ارزشی گیاهان دارویی از سال ۹۶ به صورت آزمایشی از محل اعتبارات فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه توسط استانداری در شهرستان‌های سلماس، نقده، پایاب حسنلو، مهاباد، اشنویه و تکاب اجرا شده است، افزود: این طرح در ۱۱ هکتار با هدف توسعه زنجیره‌های ارزشی گیاهان کم آب بر چند ساله اجرا می‌شود.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح، شناساندن مزیت‌های کشت گیاهان دارویی به کشاورزان است که اجرای طرح مذکور در شهرستان‌های حوضه آبریز ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم کشاورزان از زمان کاشت تا مرحله فراوری و بازار را به دنبال داشته به طوری که ۵۲ نفر از پایاب حسنلو متقاضی کشت در زمین‌های خود به طور متوسط در زمین‌هایی به وسعت ۱۰ هکتار شدند که نشان از موفقیت اجرای طرح است.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با اشاره به کشت گیاهان دارویی و کم آب‌بر در این طرح بیان کرد: گیاهانی مانند زعفران، زیره سبز، گل محمدی، اسطوخودوس، آویشن باغی، رزماری، سیاه‌دانه و مریم‌گلی در این طرح کشت می‌شود.

سرخوش با اشاره به اهمیت توجه به معیشت کشاورزان به واسطه سودآوری محصول کشت شده و عرضه به بازار افزود: هدف از اجرای طرح معرفی گونه‌هایی است که علاوه بر حفظ خاک و منابع آبی و هدایت به سمت دریاچه ارومیه، معیشت کشاورز نیز دچار مشکل نشود.

وی ادامه داد: همچنین امسال جهاد کشاورزی استان از محل اعتبارات دریاچه ارومیه جهت کشت توسعه گیاهان دارویی با هدف حداکثر ۱۰۰ هکتار متعهد شده است.

سرخوش با اشاره به توانمندسازی و توان افزایی بهره‌برداران از طریق برگزاری دوره‌های آموزش ترویجی در شهرستان‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه اظهار کرد: طی سال گذشته دو هزار نفر در دوره‌های توان افزایی مختص توسعه زنجیره ارزشی گیاهان کم آب‌بر شرکت کردند.

وی با اشاره به نقش تاثیرگذار این طرح با همکاری تمامی دستگاه‌های مرتبط در قالب ستاد استانی زنجیره ارزشی گیاهان دارویی در بلند مدت بیان کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه بر این باور است که با ایجاد و توسعه زنجیره ارزش گیاهان دارویی و همچنین محصولات کشاورزی کم آب‌بر می‌توان کمک شایانی به رونق اقتصاد استان و حوضه آبریز و نیز احیای دریاچه ارومیه انجام داد.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=15543

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.