تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ 15 محرم 1446 Sunday, 21 July , 2024

نماز جمعه میعادگاه هفتگی مومنین در انجام فریضه عبادی و سیاسی است

  • کد خبر : 15745
  • 02 مرداد 1399 - 9:00
نماز جمعه میعادگاه هفتگی مومنین در انجام فریضه عبادی و سیاسی است
امام جمعه ارومیه گفت: نماز جمعه میعادگاه هفتگی مومنین در انجام فریضه عبادی و سیاسی است و به عنوان کانون و قرارگاه فرهنگی شهر محسوب می‌شود.

حجت الاسلام سید مهدی قریشی با اشاره به اهمیت و جایگاه نماز جمعه اظهار داشت: از همان ابتدای هجرت نبی اکرم (ص) به مدینه، نماز جمعه به عنوان پایگاهی برای طرح مسائل عقیدتی، سیاسی و اجتماعی و نیز بسیج نیروها بنا نهاده شده است و نزول سوره جمعه و آیات کم نظیر در تشویق مردم به انجام فریضه نماز جمعه حاکی از اهمیت آن در نگرش دینداری است.

وی ادامه داد: حضرت امام خمینی( ره ) نیز از همان اوایل پیروزی انقلاب با صدور احکام ائمه جمعه و با تاکید به اهمیت انجام فریضه جمعه، این امر را از برکات استوار نظام اسلامی دانسته و در طول حیات پرثمرشان همواره از این جایگاه حمایت کردند.

امام جمعه ارومیه تصریح کرد: در طول چهل سال بعد از انقلاب اسلامی نمازهای جمعه از جمله تریبون‌های اثرگذار در زمینه‌های مختلف حکمرانی کشور تلقی و مسوولان و مردم از این تجمع هفتگی مومنانه بهره برده‌اند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در سال ۹۴ اضافه کرد: در دیدار مقام معظم رهبری با ائمه جمعه سراسر کشور در سال ۹۴، ایشان فرمودند” نماز جمعه یک قرارگاه است، قرارگاه ایمان، تقوا، بصیرت و اخلاق است”، بر این اساس باید با توجه به ظرفیت‌های مستتر در اجرای این فریضه الهی، آثاری همچون تالیف قلوب مومنین، وحدت آفرینی ، بصیرت افزایی، عاملی برای سر زندگی اجتماعی و جذب مشارکت‌های مردمی در اداره امور و طرح مشکلات اولویت دار اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

قریشی بیان کرد: دعوت عمومی به تقوا و آشنایی مردم با آموزه‌های دینی و تحلیل روشنگرانه رویدادهای اجتماعی و اوضاع سیاسی، اجتماعی شهر، استان و کشور و نقش مطالبه‌گری ائمه جمعه با نگاه مردمی را می‌توان از جمله موارد تاثیرگذار نماز جمعه برشمرد.

امام جمعه ارومیه با اشاره به ویژگی‌های امام جمعه موفق، عنوان کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه نماز جمعه، ائمه محترم جمعه باید از تقوای فردی و صلاحیت‌های عمومی برخوردار باشند و بتوانند بر حسب نیازهای روز جامعه با برقراری تعاملات اجتماعی به اهداف مورد نظر از این فریضه مهم الهی راه‌گشایی کنند.

وی اظهار کرد: مردمی بودن، عدالت طلبی، سعه صدر، وحدت آفرینی، بصیرت دینی و سیاسی، دوری از گرایشات حزبی و جناحی، شجاعت در بیان، وفاداری به ولایت، دوری از اصحاب زر و زور، خوش خلقی و همراهی با مردم و جوانگرایی و آشنایی با ظرفیت‌های استانی، بومی و منطقه‌ی از عمده روحیات یک امام جمعه موفق است.

قریشی با اشاره به اقدامات و ابتکارات انجام شده درززخاطرنشان کرد: از آنجا که نماز جمعه میعادگاه هفتگی مومنین در انجام فریضه عبادی و سیاسی است و به عنوان کانون و قرارگاه فرهنگی شهر محسوب می‌شود، بهره‌گیری از ظرفیت حضور مردمی و نیز بسته نماز جمعه برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و اطلاع رسانی عمومی حائز اهمیت است و تاکنون در مسیر رو به رشد ستادهای نماز جمعه، شاهد ابتکارات اجرایی مناسبی بوده‌ایم که در شهر ارومیه نیز انجام شده است .

وی به اقدامات انجام شده در ستاد نماز جمعه ارومیه اشاره کرد و افزود: ایجاد و استقرار هفتگی میز خدمت با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی برای پاسخگویی به سوالات و انتظارات مردمی در محل نماز جمعه و استقرار محلی برای عرضه و معرفی کتاب و دعوت به کتابخوانی با انجام مسابقات و توزیع بروشورهای مرتبط، توجه به فرهنگ قرآنی و تشکیل جلسات قرائت قرآن در ساعت قبل از شروع خطبه ها، برگزاری مسابقات فرهنگی و نیز تجلیل از فعالین فرهنگی در محل نماز جمعه، حضور مسوولین پزشکی، انجام تست‌های قند خون و مشاوره‌های پزشکی و تشکیل شورای مشورتی نماز جمعه برای اخذ دیدگاه‌ها و موضوعات اولویت دار اجتماعی، سیاسی و اقتصادی استفاده از نیروهای جوان در اداره مجموعه ستادهای نماز جمعه از جمله اقدامات انجام شده است.

قریشی در پایان به روش‌های جذب جوانان به نماز جمعه اشاره کرد و گفت: انتخاب مسوول ستاد نماز جمعه شهر از بین جوانان و فعالین فرهنگی شهر ایجاد ارتباط مستمر، دانشگاه ،آموزش و پرورش و تعامل در نحوه حضور این قشر در مناسبت‌ها و حضور دائمی در نماز جمعه دیدار با جوانان و تشکیل جلسات موضوعی و متنوع با جوانان ، حضور امام جمعه در کلاس‌های درس دانش آموزان و دانشگاه‌ها و نیز ارتباط مستقیم با مساجد و حضور در جمع نمازگزاران ، خصوصا جوانان و اعضای کانون‌های فرهنگی است.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=15745

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.