تاریخ : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ 16 محرم 1446 Monday, 22 July , 2024

پیش‌بینی برداشت بیش از ۱۷۰ هزار تن میوه تابستانه از باغات استان

  • کد خبر : 15822
  • 08 مرداد 1399 - 8:25
پیش‌بینی برداشت بیش از ۱۷۰ هزار تن میوه تابستانه از باغات استان
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی گفت: امسال پیش‌بینی می‌شود، بیش از 170 هزار تن انواع میوه هسته‌دار تابستانه، از باغات استان برداشت شود.

عزیز امانی اظهار داشت: فصل برداشت بیشتر میوه های تابستانه به خصوص میوه های هسته‌دار از خرداد ماه از سطح ۱۷ هزار و ۵۸۰ هکتار از باغ های بارور استان آغاز شده است و ۳ هزار و ۷۹ هکتار نیز از باغات هسته دار در حال حاضر به مرحله باردهی نرسیده اند.

وی افزود: بیش از ۹۰ درصد از محصول گیلاس و آلبالو برداشت شده و برداشت ارقام زردآلو، آلو و هلو نیز آغاز شده است و همه ساله برداشت محصولات هسته دار تا اواخر شهریور ماه و ارقام دیر رس آنها تا نیمه اول مهر ماه به طول می‌انجامد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی با بیان اینکه ۵۵ درصد سطح زیرکشت باغات هسته دار در شهرستان ارومیه واقع شده است، گفت: در مجموع تولید میوه های هسته دار در سطح استان نسبت به سال گذشته حدود ۱۱درصد افزایش برخوردار است.

امانی با اشاره به اینکه طبق برآوردهای انجام شده، بیشترین افزایش برداشت میوه های هسته دار در تولید هلو، شلیل و آلو پیش بینی می شود، افزود: علت اصلی این افزایش ناشی از افزایش سطح کشت و مساعد بودن شرایط آب و هوایی در زمان شکوفه دادن این محصولات است.

وی گفت: هلو، شلیل، آلبالو، گیلاس، آلو و زردآلو مهمترین محصولات هسته دار تولیدی در آذربایجان غربی است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: بیشترین سطح باغات هسته دار در شهرستان های ارومیه، میاندوآب، اشنویه، مهاباد، خوی و سلماس واقع شده است.

امانی خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال وضعیت فروش محصولات هسته دار مطلوب بوده و صادرات این محصولات به خارج کشور از روند خوبی برخوردار است و امیدواریم با ادامه این روند سال خوبی را برای باغداران شاهد باشیم.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=15822

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.