تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ 13 محرم 1446 Friday, 19 July , 2024

تصویب کلیات و جزئیات طرح دوفوریتی خرید تضمینی محصولات کشاورزی

  • کد خبر : 16713
  • 04 مهر 1399 - 10:57
تصویب کلیات و جزئیات طرح دوفوریتی خرید تضمینی محصولات کشاورزی
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه کلیات و جزئیات طرح دوفوریتی خرید تضمینی محصولات کشاورزی به تصویب نمایندگان رسیده است.

وحید جلال‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری گوروش، با اشاره راه‌اندازی قرارگاه کشاورزی در استان اظهار داشت: متاسفانه دستگاه‌های مختلف در رابطه با مسائل و مشکلات بخش کشاورزی به صورت متفرق و جزیره‌ای عمل کرده و در برخی مواقع از اقدامات یکدیگر بی‌اطلاع هستند.

وی افزود: برای مثال وزارت جهاد کشاورزی تصمیمی در رابطه با کشاورزی اتحاذ می‌کند که همان تصمیم در وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد غفلت واقع می‌شود و یا سازمان استاندارد، تعاونی روستایی و یا کمرگ، اقدامی انجام می‌دهد که سایر دستگاه‌ها از آن بی‌اطلاع هستند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین هم اکنون کارخانه‌ها در مورد قیمت محصولات کشاورزی، راسا اقدام به تصمیم‌گیری می‌کنند و در نتیجه کشاورزان در این رابطه متضرر می‎شوند.

جلال‌زاده خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به اینکه اقتصاد شهر ارومیه بر پایه کشاورزی استوار است و صنایعی هم که در حوزه مواد غذایی و صنایع تبدیلی مشغول هستند به نوعی از کشاورزی ارتزاق می‌کنند، بنابراین باید یک قرارگاه کشاورزی دائمی در استان وجود داشته باشد تا بتواند مسائل این حوزه را رصد، مسئله‌شناسی و حل کند و از سوی دیگر پیش از بروز مشکل، برای آن تصمیم‌گیری می‌شود.

وی ادامه داد: قرارگاه کشاورزی، قرارگاهی است که با تجمیع افراد و دستگاه‌ها و نهادهایی که در این حوزه به نوعی نقش‌آفرینی می‌کنند و با تمرکز بر روی مسائل کشاورزی و با قدرتی که مجلس و نمایندگی ایجاد می‌کند، در صدد کاهش بخشی از مشکلات کشاورزان است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجلس طرح دوفوریتی خرید تضمینی محصولات کشاورزی را به صحن آورده و خوشبختانه رای آورد گفت: خوشبختانه هم کلیات و هم جزئیات این طرح به تصویب نمایندگان رسیده است.

جلال‌زاده بیان کرد: مبنای این طرح دوفوریتی این است که قیمتی که بر روی محصولات کشاورزی گذاشته می‌شود، باید عادلانه، عالمانه و با نظر فروشنده باشد و در این راستا سه نفر از اعضای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی باید از کشاورزان باشد، چون متاسفانه بر روی محصول کشاورزی قیمت گذارده شده، بدون اینکه خود کشاورز حضور داشته باشد و این عادلانه نیست.

وی در ادامه گفت: امسال دولت قیمت گندم را چهار هزار تومان اعلام کرده است، در حالی که کشاورزان عنوان می‌کردند که در واردات گندم، دو برابر قیمتی پرداخت می‌شود که به کشاورز ایرانی پرداخت می‌کنند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این طرح دوفوریتی همان قدرت نظارت و قانون‌گذاری نمایندگان مجلس است اظهار داشت: زمانی که نماینده در یک منطقه کشاورزی در رابطه با محصولات کشاورزی به یک راهبردی می‌رسد، باید در صورت نیاز، به نظارت و یا قانون‌گذاری در این حوزه بپردازد.

جلال‌زاده در ادامه با اظهار تاسف از اینکه در استان برای حمل و نقل محصولات کشاورزی، ماشین کانتینر یخچال‌دار وجود ندارد اظهار داشت: متاسفانه اگر وجود داشته باشد نیز به صورت انگشت‌شمار این ماشین‌ها وجود داشته و از سالیان گذشته هیچ ماشین یخچال‌داری خریداری نشده است.

وی افزود: با وجود اینکه در ظرفیت سردخانه مقام نخست کشوری در اختیار آذربایجان‌غربی است اما ماشینی برای حمل و نقل محصولات کشاورزی وجود ندارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مقرر شده است که سیب‌های زیردرختی که در کنار جاده‌ها به فروش می‌رسد ساماندهی شود افزود: قرار بود ۷۲ ایستگاه جمع‌آوری میوه در سطح استان با نشانی، شماره تماس و با اسم مشخص شود.

جلال زاده تصریح کرد: از این تعداد، نزدیک ۳۰ ایستگاه برای شهر ارومیه بوده اما متاسفانه این ایستگاه‌ها وضعیت چندان مناسبی نداشتند چون هم غیربهداشتی بوده و هم میوه‌ها در حال فساد بودند.

وی گفت: بنابراین در قرارگاه کشاورزی همه مسائل و مشکلات کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته و برای آن راه حل پیدا می‌شود و هم اکنون نیز مقدمات راه اندازی آن در حال انجام است و در اولین فرصت این قرارگاه رونمایی می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر با اعضای مرتبط با این قرارگاه، در حال مذاکره بوده تا در مهر ماه قرارگاه کشاورزی تشکیل شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=16713

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.