تاریخ : سه شنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۳ 19 ذو الحجة 1445 Tuesday, 25 June , 2024

مشکلی در تامین کود مورد نیاز کشاورزان وجود ندارد

  • کد خبر : 17048
  • 27 مهر 1399 - 17:46
مشکلی در تامین کود مورد نیاز کشاورزان وجود ندارد
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بیش از ۸ هزار تن از کود‌های فسفاته و پتاسه موردنیاز کشاورزان استان تامین شد.

علیرضا قربانی بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۸ هزار تن از کود‌های فسفاته و پتاسه مورد نیاز کشاورزان آذربایجان غربی  تامین شده است و کشاورزان با مراجعه به مراکز خدمات جهاد کشاورزی و اخذ حواله کودی می‌توانند از کارگزاران رسمی شرکت خدمات حمایتی کود‌های مورد نیاز خود را تهیه نمایند.

 وی افزود: از نظر تامین کود‌های فوق در این استان هیچگونه کمبودی وجود ندارد و کود‌های یارانه دار طبق روال هر ساله از طریق کارگزاران شرکت خدمات حمایتی استان به شهرستان‌های آذربایجان غربی تخصیص یافته است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به علل افزایش قیمت کود‌های شیمیایی تصریح کرد: در سال‌های گذشته کود با ارز دولتی وارد کشور می‌شد، اما در ماه‌های اخیر به دلایل مختلفی ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات کود‌های شیمیایی تامین نشد و در حال حاضر با ارز نیمایی وارد کشور می‌شود.

قربانی خاطر نشان کرد: افزایش قیمت کود‌های وارداتی فسفاته و پتاسه مربوط به تغییر منابع ارزی از رسمی به نیمایی بوده و بر اساس صلاحدید و تصمیمات عالی دولت صورت پذیرفته است که ۱۵ درصد از کود‌های مورد نیاز کشاورزان را شامل می‌گردد و مابقی از جمله کود اوره و سایر کود‌های تولید داخل افزایش قیمت نداشته است.

وی تاکید کرد: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به منظور رفاه حال تولیدکنندگان بخش کشاورزی دستورالعمل فروش مستقیم از انبار‌های سازمانی شرکت کشاورزان را صادر کرده است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: بر اساس این بخشنامه در مناطقی که کارگزاران به دلایل مختلف توان جذب سهمیه‌های کودی فسفاته و پتاسه را نداشته باشند، توزیع مستقیم به کشاورز از طریق حواله کودی و به طور مستقیم از انبار‌های شرکت خدمات خدمات حمایتی امکان پذیر است.

وی ادامه داد: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان در ۶ ماهه اول سال جاری توانسته است ۶۳ درصد سهمیه سالانه کود اوره را تامین و در اختیار کشاورزان عزیز قرار دهد و مابقی سهمیه به تدریج تا پایان سال تامین و توزیع می‌شود.

قربانی همچنین ابراز امیدواری کرد: بهره‌برداران زحمتکش بخش کشاورزی با توجه به شرایط کنونی دولت و با رعایت اصول مدیریت مناسب مصرف از سوی کشاورزان و همچنین روش‌های نوین و علمی کود دهی از هدررفت مصرف کود‌های یارانه‌ای جلوگیری و به صورت بهینه در اراضی کشاورزی خود استفاده کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=17048

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.