تاریخ : جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۳ 8 ذو الحجة 1445 Friday, 14 June , 2024

زخم ‌عمیق کرونا بر گردشگری سلامت آذربایجان‌غربی

  • کد خبر : 17492
  • 28 آبان 1399 - 1:09
زخم ‌عمیق کرونا بر گردشگری سلامت آذربایجان‌غربی

گردشگری سلامت از جمله مهمترین بخش‌های گردشگری در آذربایجان غربی بوده که با شیوع ویروس کرونا در حدود ۹ ماه گذشته، سهم آن بسیار کمتر شده و با تداوم روند فعلی به سمت نابودی بیشتر حرکت می‌کند. به‌گزارش ایرنا، شیوع ویروس کرونا در کنار اضطراب از ابتلا، بستری و فوتی های ناشی از این ویروس طی ماه […]

گردشگری سلامت از جمله مهمترین بخش‌های گردشگری در آذربایجان غربی بوده که با شیوع ویروس کرونا در حدود ۹ ماه گذشته، سهم آن بسیار کمتر شده و با تداوم روند فعلی به سمت نابودی بیشتر حرکت می‌کند.

به‌گزارش ایرنا، شیوع ویروس کرونا در کنار اضطراب از ابتلا، بستری و فوتی های ناشی از این ویروس طی ماه های اخیر، ترس مضاعفی نیز برای حوزه های مختلف اقتصادی به همراه داشته که آن هم استرس ناشی از تعطیلی، کم بودن مشتریان و دریافت کنندگان خدمات و همچنین کسادی بازار بوده است.

بخش گردشگری نیز که از جمله بخش های مهم و درآمدزای اقتصاد امروز در ایران و دنیاست، از شیوع ویروس کرونا تاثیر پذیرفته و حتی می‌توان گفت اثرپذیری این بخش بسیار بیشتر از دیگر بخش‌ها به شمار می‌رود.

با زخمی شدن پیکر این ظرفیت مغفول، مجموعه های مرتبط با این صنعت نیز آسیب های جدی دیده و بسیاری از آنها مهر تعطیلی خورده و کارکنانش کارخود را از دست داده و روزهای سختی را سپری می‌کنند.

آنها نه تنها با آسیب های کرونا دست به گریبان هستند، بلکه متاسفانه طی این مدت هرگز نتوانسته اند از حمایت های کرونایی بهره مند شوند و این امر باعث شده تنها از جیب خود ‌هزینه کرده و با ترس و هراس ثانیه ها را سپری کنند.  

گردشگران سلامت که هرسال میهمان آذربایجان غربی شده و به بیمارستان ها و مطب های پزشکان می‌رفتند، با ورود ویروس کرونا و بسته شدن مرزها دیگر فرصت حضور در استان را نیافته اند و به عبارتی هم آنها بی نصیب از خدمات درمانی و ‌دیگر امکانات شده اند و هم اماکن اقامتی،  هتل ها، مسافرخانه ها، بیمارستان ها و دفاتر خدماتی مسافرتی ضربه های سنگینی را متحمل شدند و ‌از رزق و روزی خود بی بهره مانده اند.

گردشگران سلامت هرسال از کشورهای همجوار به ویژه عراق و نخجوان برای درمان و در کنار آن،  بازدید از اماکن تاریخی، خرید صنایع دستی و حتی دریافت داروهای گیاهی درسال چندین بار این استان را مقصد سفر خود قرار می‌دادند ولی شیوع ویروس کرونا فضا را برای رشد این صنعت و گردشگران سلامت تنگ کرده و از سوی دیگر مشاغل مرتبط با این صنعت را با مشکلات عدیده ای مواجه ساخته است.

کرونا ورود گردشگران سلامت به آذربایجان غربی را به صفر رساند

مدیرعامل یکی از هتل‌ داران ارومیه با تایید همه این موارد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، حقایق دیگری را بیان کرده و گفت: متاسفانه کرونا آسیب ۱۰۰ درصدی بر گردشگری سلامت زده و می توان گفت ورود گردشگران سلامت را به صفر رسانده است.

“فیروز سپهری نیا” ادامه داد: ۸۵ درصد مسافران و گردشگران خارجی در ارومیه را گردشگران سلامت و تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد بقیه را مسافران و گردشگران غیر حوزه سلامت تشکیل می‌دهند.

وی افزود: گردشگران سلامت بیشتر از شمال عراق وارد آذربایجان غربی می‌شوند که شیوع کرونا از اواسط اسفند سال گذشته اجازه ورود و حضور در استان را از آنان گرفته است.

بیش از ۵۰ درصد ضریب اشتغال هتل ها مربوط به گردشگران سلامت بود

مدیر یکی از هتل‌های ارومیه اظهار داشت: بیش از ۵۰ درصد ضریب اشتغال هتل ها مربوط به گردشگران یا مسافران سلامت در ارومیه است که با قطع شدن ورود این گردشگران و مسافران، هتل ها و مراکز اقامتی با مشکلات بی شماری مواجه شدند؛ آنها مجبور شدند برخی از نیروهای خود را که آموزش دیده بودند تعدیل کنند و این ضربه بزرگی بود به هتل هایی که برای تربیت نیروهای خود سرمایه گذاری کرده بودند.

وی ادامه داد: همچنین این وضعیت باعث شد تا هتل هایی که ۱۰۰ درصد ظرفیت خود را برای گردشگران سلامت آماده کرده و در این حوزه سرمایه گذاری کرده بودند، دست خالی مانده و سرمایه گذاریشان بی نتیجه بماند.

سپهری نیا افزود: از نظر ارزی با مشکل مواجه هستیم و از سال گذشته نیز هیچگونه افزایش نرخی نداشته ایم که باید مشکلات مربوط به کرونا را به آنها اضافه کنیم.

وی اظهار کرد: کرونا باعث شد هتل ها ۳۰ تا ۴۰ درصد نیروهای آموزش دیده خود را تعدیل کنند؛   نیروهایی که برای تربیت آنها سرمایه گذاری زیادی صورت گرفته بود ودر واقع سرمایه اصلی هتل ها بودند.

وی افزود: بنابراین تعدیل این نیرو های آموزش دیده نه تنها ضربه سنگینی بر هتل ها زد، بلکه زمینه افزایش بیشتر بیکاری را هم فراهم کرد.

ضریب اشتغال هتل ها به صفر رسیده است

وی درخصوص اشتغال کنونی هتل‌داران،  گفت: درحال حاضر ضریب اشتغال هتل ها در شهرستان ارومیه صفر شده و خالی از گردشگر سلامت است.

وی ادامه داد: اگرچه بیشتر هتل های استان آذربایجان غربی در حال فعالیت هستند، ولی مسافران داخلی هم‌ به دلیل هراس از بیماری و فضای موجود رغبتی برای اقامت در هتل ها ندارند.

سپهری نیا افزود: برخی از هتل ها تنها در هتل خود را باز گذاشته اند و هیچ‌ مسافر و گردشگری ندارند.

در شرایط کرونایی هیچگونه حمایتی از هتل ها نشد

اگرچه‌ هتل ها از جمله شاخص ترین مجموعه های مرتبط با صنعت گردشگری سلامت هستند و طی سالیان متمادی با ارایه خدمات وسرمایه گذاری، سعی در جذب آنها به‌سوی استان داشته اند، ولی در دوران کرونا محروم از هرگونه حمایت بوده اند.

رییس هتل آریای ارومیه در این خصوص اظهار داشت: با وجود تبلیغات مختلف، تاکنون هیچگونه حمایتی از هتلداران نشده است و حتی در حوزه انرژی اعم از برق، گاز و آب هیچگونه ‌حمایتی نشده و همچنان قبوض برق و آب و گاز ارسال شده و علاوه بر این فشارهای تامین اجتماعی بیشتر از دوران کرونا شده است.

سپهری نیا افزود: برای بازگشت دوباره هتل ها به چرخه فعالیت و روشن شدن چراغ هتل ها باید ۲ اقدام صورت گیرد؛ نخست اینکه در شرایط کنونی از هتلداران هیچگونه هزینه ای از سوی تامین اجتماعی دریافت نشود و در زمینه انرژی اعم ‌از برق و گاز و آب حمایت های لازم صورت گیرد.

آسیب کرونا بر تاسیسات گردشگری آذربایجان‌غربی جدی است

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری آذربایجان غربی هم در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: با شیوع ویروس کرونا و ‌بسته شدن مرزها، همه تاسیسات گردشگری شامل مراکز اقامتی، هتل ها، آژانس ها و صنایع دستی آسیب دیده و فعالیتشان با رکود مواجه شد.

جلیل جباری ادامه داد: مراکز اقامتی نظیر هتل ها و مسافرخانه ها بی نصیب از گردشگر ان سلامت شدند و همین امر باعث کاهش قابل توجه بخش مهمی از درآمد این بخش شد.

وی افزود: هرساله مراکز اقامتی و گردشگری شاهد حضور گردشگران سلامت در آذربایجان غربی بوده و فعالیت قابل توجهی داشتند ولی سایه سنگین کرونا آسیب های زیادی به این تاسیسات وارد کرده که امیدواریم در دوران پساکرونا شاهد رفع آنها باشیم.

وی، آژانس های مسافرتی را از دیگر مجموعه هایی عنوان کرد که از آسیب کرونا درامان نمانده است و فعالیتشان با شروع این ویروس با مشکلات متعددی مواجه شده است.

کرونا ورود گردشگران سلامت را بیش از ۹۰ درصد کاهش داد

کارشناس اداره کل گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری آذربایجان غربی نیز در این باره اظهار داشت: از اسفندماه سال گذشته و با شیوع کرونا آمار مسافران خارجی به ویژه گردشگران سلامت در این استان بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته است.

“ریتا خضرزاده” ادامه داد: مسافران خارجی نه تنها برای درمان بلکه برای خرید، تفریح، بازدید از اماکن تاریخی، خرید صنایع دستی، داروهای گیاهی و علاوه بر اینها برای ترمیم پوست، جراحی زیبایی، کاشت مو  وبرخی دیگر برای درمان نازایی عازم این استان می شوند.

وی افزود: با شیوع بیماری کرونا وبسته شدن مرزها، سفر مسافران خارجی به استان کاهش یافت و این کاهش سبب صدمه دیدن مجموعه هایی که از ورود گردشگر سلامت نفع می دیدند، شده و فعالیت آنها را مختل کرد.

رکود گردشگری سلامت ضربه بزرگی به مراکز اقامتی زده است

کارشناس اداره کل گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری آذربایجان غربی ادامه ‌داد: بسته شدن مرزها ضربه بزرگی به تاسیسات اقامتی اعم‌از هتل ها و مسافرخانه ها زد زیرا طی سالیان متمادی مراکز اقامتی میزبان مسافران خارجی به ویژه گردشگران سلامت می شدند که برای درمان و حتی برای اقدامات آرایشی به استان می آمدند.

خضرزاده افزود: گردشگران سلامت اگرچه برای درمان می آمدند ولی در کنار آن برای خوردن غذاهای محلی به رستوران های استان مراجعه کرده و همچنین اقدام ‌به خرید صنایع دستی کرده و با خود به کشورشان می بردند.

وی افزود: تهیه داروهای گیاهی از بازار ارومیه و دیگر بازارهای استان نیز هدف گردشگران سلامت بود؛ آنها علاقه خاصی به خرید این داروها داشتتند.

وی اظهارداشت: ولی کرونا تمامی بازارهای هدف گردشگران سلامت را با رکود مواجه ساخته و سنگین ترین ضربه را به تاسیسات اقامتی زده و آنها را به لحاظ اقتصادی با رکود مواجه کرده است.

گردشگری سلامت فرصتی برای پسا کرونا

وی افزود: گردشگری سلامت فرصت و ظرفیت مناسبی برای دوران پساکروناست؛ دورانی که فعالیت ها از نو شروع می شود،  دراین دوران می توان با سرمایه گذاری و بکار گیری تجهیزات پزشکی مناسب در بیمارستان ها، ساماندهی شرکت های تسهیلگر و ایجاد بسترهای لازم برای اقامت راحت گردشگران سلامت، حیاتی نوبه اقتصاد استان در دوران پسا کرونا داد.

آماری در خصوص گردشگری سلامت در آذربایجان غربی وجود نداشته است

رییس کارگروه اطلاع رسانی قرارگاه مبارزه با کرونای آذربایجان غربی هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه به علت بسته شدن مرزهای زمینی کشورهای همسایه، گردشگری سلامت بی رونق شده، اظهار کرد: چون عمده این گردشگران به صورت غیرمتمرکز رفت و آمد داشته اند، آماری در دست نیست.

علی احمد آقاپور افزود: اغلب افرادی که به استان می آمدند، از شمال عراق بودند که به علت بسته شدن مرزهای زمینی دیگر نمی توانند بیایند.

آذربایجان غربی، بیشترین ظرفیت را برای توسعه گردشگری سلامت دارد

پژوهشگر و محقق ارومیه ای نیز در این باره‌ اظهار داشت: آذربایجان غربی به دلیل برخورداری از پتانسیل ها و ظرفیت های بالا، سرآمد در حوزه گردشگری سلامت است و سالانه می تواند بیماران خارجی زیادی را جذب کند.

عیسی عزیزنژاد ادامه داد: شرط اصلی برای محقق شدن این امر در دوران پساکرونا جلوگیری از فعالیت دلالان و فرصت طلبان و عزم همگانی و همراهی تمامی دستگاه های مرتبط برای رشد این صنعت است.

وی ادامه داد: با شیوع بیماری کرونا و بسته شدن مرزها، گردشگری سلامت نیز همانند دیگر حوزه ها آسیب های زیادی دید و زیر مجموعه ها و حوزه های وابسته به این صنعت  با رکود ومشکلات متعددی مواجه شدند.

وی افزود: برای فعالیت مجدد این ظرفیت عظیم استان در دوران پسا کرونا ضروری است تمامی نهادهای متولی کنارهم قرار گرفته و با حمایت از فعالان این حوزه افقی نو برای رشد این صنعت بگشایند.

آذربایجان غربی با داشتن ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای عراق، جمهوری آذربایجان وترکیه وهمچنین برخورداری از طبیعتی بکر، مناطق آب وهوایی مناسب همانند سیلوانا، چشمه های معدنی و صدها جاذبه طبیعی دیگر بستری مناسب برای صنعت گردشگری سلامت است

همچنین بیمارستان های دارای بخش پذیرش بیماران خارجی از جمله امام رضا (ع)، آذربایجان، امام خمینی (ره)، دکتر صولتی، شفا و بیمارستان فوق تخصصی امید ارومیه از جمله بیمارستان هایی هستند که پذیرای بیماران خارجی می شوند.

هرچند همه این موارد، چشم به راه اتمام دوران شیوع کرونا هستند تا اقدامات خود را برای جذب گردشگران سلامت به کار گیرند.

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=17492

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.