تاریخ : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳ 21 ذو القعدة 1445 Tuesday, 28 May , 2024

موضوع اشتغال مطالبه جدی روشندل است

  • کد خبر : 17838
  • 17 آذر 1399 - 12:30
موضوع اشتغال مطالبه جدی روشندل است
رئیس انجمن فرهیختگان روشندل آذربایجان‌ غربی با تاکید بر اینکه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان یک نقشه راه است گفت: این در حالی است که متاسفانه به این قانون توجه چندانی نشده و بیشتر معلولان به صورت قراردادی مشغول فعالیت هستند.

مرتضی صدف‌پور با اشاره به اینکه انجمن فرهیختگان روشندل استان از سال ۹۶ به صورت رسمی مجوز فعالیت گرفته است اظهار داشت: این انجمن از سال ۹۷ نیز به صورت جدی آغاز به کار کرده است.

وی تصریح کرد: جامعه هدف این انجمن روشندلان اعم از کم‌بینایان و نابینایان بوده که در سطح استان آذربایجان‌ غربی فعالیت می‌کنند و هدف انجمن نیز این است که توانمندی‌ نابینایان را فرهنگ‌سازی کرده و دیدگاه جامعه نسبت به این قشر را بهتر کند.

رئیس انجمن فرهیختگان روشندل آذربایجان‌ غربی با اشاره به اینکه انجمن فرهیختگان روشندل استان ۱۵۰ عضو دارد اضافه کرد: بیشتر اعضای این انجمن نیز افراد نابینا، کم‌بینا، فرهیخته و تحصیل کرده هستند.

صدف‌پور افزود: از سوی دیگر فعالیت این انجمن در زمینه فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و پژوهشی است، هر چند که سعی دارد کمک‌های مالی مانند پخش بسته‌های معیشتی و سفرهای تفریحی و زیارتی را در دستور کار خود قرار دهد.

وی تصریح کرد: باید در مسائل فرهنگی افرادی تحصیل کرده و توانمند وارد عمل شوند تا قشر روشندل به عنوان یک شهروند عادی در جامعه مورد پذیرش قرار گیرد.

رئیس انجمن فرهیختگان روشندل استان با اشاره به مسائل اجتماعی روشندلان گفت: در این راستا جامعه درگیر برخی آسیب‌ها است و قشر آسیب‌پذیر مانند نابینا و کم بینا نیز بیشتر از تمامی اقشار جامعه از آن متاثر می‌شود.

صدف‌پور با تاکید بر اینکه موضوع اشتغال مورد توجه و مطالبه جدی قشر تحصیل کرده و روشندل قرار دارد افزود: چون در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، دو موضوع مورد توجه قرار گرفته که یکی قانون سه درصد معلولان است که براساس آن باید یک فرد معلول تحصیل کرده بتواند در آزمون استخدام کشوری شرکت و پستی را احراز کند.

وی بیان کرد: حتی در قانون آمده که هر دستگاهی به هر علتی نتواند فرد معلول را جذب کند، حق جایگزینی وی با یک فرد سالم را ندارد و متاسفانه این امر برای تمامی معلولان فراهم نیست.

رئیس انجمن فرهیختگان روشندل استان با اشاره به اینکه همواره در اشتغال معلولان بحث سه درصد مطرح است اظهار داشت: اما موضوعی که مغفول مانده، محل جذب ادارات و نهادها است چون بیشترین نیروها به صورت شرکتی و قراردادی از محل جذب در ارگان‌ها، وارد بدنه سیستم می‌شوند.

صدف‌پور افزود: در این قانون آمده است که دستگاه‌ها می‌توانند ۳۰ درصد کارهای دفتری و اداری مانند اشتغال در تلفن‌خانه ادارات را در اختیار معلولان جسمی حرکتی قرار دهند که متاسفانه این مسئله در جامعه نهادینه نشده و اگر این مسئله برطرف شود، معلولان از لحاظ شغلی مشکلی نخواهند داشت.

این مسئول با اشاره به اینکه هم اکنون در سطح شهرستان ارومیه دو هزار ۹۲۳ نفر نابینا و کم‌بینا وجود دارد گفت: از این تعداد در خوشبینانه‌ترین حالت بین ۳۰ تا ۵۰ نفر شاغل هستند.

وی با بیان اینکه تعدادی از روشندلان دارای مدرک دیپلم یا سیکل هستند اظهار داشت: بنابراین آنها نمی‌توانند در آزمون استخدامی سه درصد که نیازمند سطح تحصیلات کارشناسی به بالا و برای پست‌های خاص اداری است، شرکت کنند چون حائز شرایط نیستند.

صدف‌پور تصریح کرد: بنابراین این افراد تنها می‌توانند از محل جذب سالانه ارگان‌ها در قالب قراردادی و شرکتی جذب شوند که در قانون نیز پیش‌بینی شده است و مسئولان باید به این امر توجه کنند.

رئیس انجمن فرهیختگان روشندل آذربایجان‌ غربی با تاکید بر اینکه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان یک نقشه راه است اظهار داشت: این در حالی است که متاسفانه به این قانون توجه چندانی نشده و بیشتر معلولان به صورت قراردادی مشغول فعالیت هستند.

وی در ادامه گفت: معلولان توانایی انجام هر شغل و کاری را ندارند و اگر معیشت و شغل آنها تامین شود می‌توانند انگیزه لازم را پیدا کرده و خود را از لحاظ تحصیلی و شغلی به حد بالایی برسانند.

صدف‌پور تاکید کرد: همچنین حتی باید از معلولان در ادارات به عنوان مشاور استفاده شود چون در قانون نیز آمده است و در این صورت، مسئولان مشکلات این قشر را از نزدیک رصد کرده و می‌توانند برای آنها چاره‌اندیشی کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=17838

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.