تاریخ : سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ 18 شعبان 1445 Tuesday, 27 February , 2024

موسیقی سنتی آذربایجان نیازمند حمایت مسئولین است

  • کد خبر : 15307
  • 04 تیر 1399 - 10:06
موسیقی سنتی آذربایجان نیازمند حمایت مسئولین است
هنرمند موسیقی سنتی آذربایجان غربی گفت: موسیقی سنتی آذربایجان یک هنر اصیل بوده و نیازمند حمایت مسئولین ونهاد ها است.

عباس نجف پور بیان کرد: موسیقی سنتی آذربایجان به دلیل داشتن پیشینه تاریخی، یک هنر اصیل بوده و نیازمند حمایت مسئولین ونهاد ها برای شناساندن این هنر به جامعه است.

نجف پور با اشاره به اینکه ۲۱ سال سابقه فعالیت هنری دارد، تصریح کرد: کمانچه آذری ساز تخصصی ام هست و تحصیلات موسیقی خود را در جمهوری آذربایجان گذرانده و از محضر اساتید کمانچه بهره گرفته و آموزش دیده ام.

وی یاد آور شد: در مسابقات موقام موسیقی سنتی آذربایجان که در تبریز برگزار شد در رشته کمانچه و خوانندگی مقام نخست را کسب کرده ام.

این هنرمند موسیقی سنتی در خصوص وضعیت هنر موسیقی به ویژه موسیقی موقام در استان اظهار کرد: این سبک از موسیقی در مقایسه با سایر سبک ها شناخته شده نیست و مردم چون کمتر این موسیقی را شنیده اند و از طرفی سیطره موسیقی ترکیه در استان ما بسیار است ومردم  زیاد با این موسیقی آشنا نیستند.

نجف پور اظهار کرد: در استان های همسایه ما به  موسیقی سنتی توجه ویژه ای دارند ولی در ارومیه تنها چند استاد برجسته در این حوزه تدریس می کنند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نزدیک به  ۴۰ گروه موسیقی در آذربایجان غربی فعال هستند، یادآورشد: متاسفانه وضعیت درامد گروه های موسیقی در استان مناسب نیست و با شیوع کرونا و تعطیلی کلاس ها وکنسرت ها این وضع چندین برابر بدتر شده است.

هنرمند موسیقی سنتی در خصوص انتظارات هنرمندان موسیقی سنتی از مسئولان فرهنگی استان افزود: تبلیغ  موسیقی سنتی موقام ، دعوت از هنرمندان این موسیقی برای اجرای برنامه  ،صدور مجوز برای برگزاری کنسرت موسیقی و حمایت سازمان ها و نهاد ها و قرار دادن مکان و ابزار برای آموزش این موسیقی از جمله این انتظارات است.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://gorush.ir/?p=15307

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.